Jak vybrat kvalitní pracovní desku do vaší kuchyně? Jaký materiál je pro pracovní desku ideální? Co je na trhu?

Pracovní deska je naprosto klíčovou součástí každé kuchyně. Nezáleží přitom jen na jejích rozměrech, ale také na kvalitě provedení a materiálu. Protože jde o nejvíce používanou a namáhanou část v kuchyni, měli bychom výběru pracovní desky věnovat dostatečnou pozornost a určitě ji nepodcenit.

Jak vybrat pracovní desku do kuchyně?

Při výběru pracovní desky do kuchyně bychom si měli zodpovědět i otázku, jak často ji budeme využívat. Tedy jak často vaříme? A počítat bychom měli i s tím, že se naše potřeby mohou s časem proměnit.

Jestliže se ale dá očekávat, že pracovní desku v kuchyni budete využívat opravdu jen zřídka, nemá příliš smysl investovat do opravdu kvalitního kousku. V opačném případě ale investici opravdu nepodceňujte.

Pracovní deska do kuchyně z dřevotřísky

K nejlevnějším pracovním deskám, které si můžeme pořídit do kuchyně, patří ty z dřevotřísky. Dřevotřísková pracovní deska je pokryta laminátem, který je odolný vůči vodě. Nicméně není příliš praktická pro ty, kteří tráví vařením více času. Rychleji se totiž opotřebuje a především na méně kvalitním laminátu mohou zůstat různé těžko odstranitelné skvrny – od vína, džusů apod.

Kamenná pracovní deska do kuchyně

Přírodní kámen je bytelný, vydrží vysokou teplotu a jeho povrch jen tak nepoškodíte. I proto se hodí jako pracovní deska do kuchyně, kde se často a intenzivně vaří. Nevýhodou pracovní desky z přírodního kamene je cena – pohybuje se kolem 5 000 korun za běžný metr.

Umělý kámen je pak ještě o pár tisíc dražší. Nicméně se vyznačuje perfektními vlastnostmi a ještě větší odolností než přírodní kámen.

Pracovní deska do kuchyně ze dřeva

Zdá se vám to bláznivé? Dřevo je skvělým přírodním materiálem, ale není přece moc odolné? Ano, obyčejné neošetřené dřevo jako pracovní desku do kuchyně nepoužívejte, moc dlouho by vám krásné a nepoškozené nevydrželo.

Nicméně jako pracovní desku do kuchyně lze použít dobře vysušené a naimpregnované dřevo (používají se speciální pryskyřice). Taková pracovní deska je nejen pěkná, přírodní, ale také odolná a pořídíte ji už za nějakých 1 500 korun za metr.