Čalounictví má ve výrobě nábytku dlouhou tradici. Po revoluci se na trhu objevila řada firem, které se specializují na výrobu čalouněného nábytku. Některé z nich odvádějí kvalitní práci, jiné méně. Co obnáší výroba čalouněného nábytku? Jak poznat dobrou čalounickou firmu?

O výrobu čalouněného nábytku se začnete zajímat pravděpodobně ve chvíli, kdy budete zvažovat opravu starého gauče nebo si třeba budete chtít otevřít kavárnu, restauraci a budete potřebovat vyrobit čalouněný nábytek na míru.

Žádnou konkrétní společnost nebo živnostníka, který se zabývá výrobou čalouněného nábytku, vám neporadíme, ale prozradíme vám, co výroba čalouněného nábytku obnáší.

Technologie výroby čalouněného nábytku

Kostru čalouněného nábytku většinou tvoří dřevo. Používá se ale i plast a kov. Nosný podklad nábytku je buď pružný (rošty), nebo nepružný (překližka). Měl by ale dýchat – toho se dá docílit například otvory pro průchod vzduchu.

Na podklad přijde tvarovací vrstva, která dá nábytku výsledný tvar. Používá se například PUR pěna nebo pěnová pryž. Na ni přichází izolační a kypřící vrstva. Jako materiál je možné použít vatu, bavlnu, polyesterová vlákna apod. Nakonec přichází potahová látka, která dává konečné vzezření čalouněnému nábytku.

Výroba čalouněného nábytku: Typy a cena

Na zakázku je možné nechat vyrobit v podstatě jakýkoli čalouněný nábytek. Nejčastěji se ale samozřejmě vyrábí sedací soupravy, křesla, postele, židle apod.

Výroba specifické sedací soupravy vás samozřejmě přijde dráž. Na druhou stranu, pokud oslovíte zkušeného čalouníka, budete mít doma kvalitní a originální kus nábytku, jehož životnost bude samozřejmě vyšší než životnost sedací soupravy zakoupené v outletu s nábytkem.

Jak vybrat dobrou čalounickou firmu?

  • Zjistěte si reference – většina čalounických firem je má na svém webu.
  • Poptejte se známých, zda mají s nějakou čalounickou firmou zkušenosti.
  • Prozkoumejte internet – rady můžete nejít na stránkách časopisů o bydlení a v diskuzních fórech.